Herkesin Merak Ettiği Yumurta İçindeki O garip Beyaz Şey Nedir?

2 min


Hepimiz gördüğümüzde çöpe atıyorduk ama Yumurtadaki o beyaz şey aslında çok faydalıymış, nelere nelere iyi geliyormuş

Herkesçe merak edilen çiğ yumurta içerisinde bulunan o ipliksi beyaz sıvının ne olduğu merak uyandıran bir bilgidir. Bakalım bir çok kişinin tahmin ettiğinde ürpereceği o şey mi çıkacak?

Yumurta İçindeki Garip İpliğin Ne Olduğunu Öğrenmeye Hazır mısınız?

Küçükken mutfakta anneme yardım etmek istemiştim. Annem de bana yumurtaları kırabileceğimi söyledi. İşte o işe başladığımda yumurtanın içerisinden çıkan o ipliksi şey elime değdi ve bir anda irkildim. Annemin bu ipliksi şey için yaptığı açıklama ise kanımı dondurmuştu. Ne yani ben daha büyümemiş civciv olamamış bir varlığımı yiyordum. Yıllar sonra bunu araştırmaya kalktığımda ise o ipçiğin aslında doğmamış bir civciv olmadığını öğrendim.

Yumurta Sarısının İki Tarafına Yapışmış Olan Beyaz O İpliksi Şey Aslında;

Kalaza denilen bir yumurta çapası olduğu bilgisine ulaştım. Bu yumurta çapasının kesinlikle civcivlerle hiçbir ilgisi yokmuş. Sadece yumurta içerisindeki yumurta sarısının dağılmaması yani bir bütün halinde kalabilmesini sağlayan bir yapı olduğu söyleniyordu. Kalazanın yumurta için faydası sadece yumurtanın sarısının dağılmadan bir arada kalması değildir. Ayrıca bu kalaza sayesinde yumurtanın ne kadar taze olduğunu da öğrenebiliyoruz. Eğer ki yumurtayı kırdığınızda yumurtanın sarısının etrafında kalaza sıvısı bulunmaktaysa yumurtanız gayet taze demektir. Yani gönül rahatlığıyla yumurtanızı yüketebilirsiniz.

Ayrıca yumurtalarınız buzdolabında veya market raflarında beklediği sürece bayatlar. Böylece yumurtanın sarısının etrafında var olan kalaza sıvısı yok olmaya başlar. Eğer ki yumurtayı kırdığınızda kalaza sıvısını gözle göremiyorsanız bu yumurtayı yemenizi önermiyoruz.

Yani daha önce gördüğünüzde aklınızda garip soru işaretleri oluşan ipliksi yapıyı göremediğinizde tehlike çanları sizin için çalmaya başlamaktadır. Bu bayat yumurtaları tükettiğinizde zehirlenme, mide rahatsızlıkları, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı yumurtalarınız içindeki kalaza sıvısının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Yani düşüncemizin tam tersine bu sıvı bizler için zararlı değil gayet yararlı bir maddedir.

Bu vermiş olduğumuz bilgiler ışığında benim gibi yıllardır yumurta içindeki bu ipliksi yapıdan iğrenen herkesin içi ferahlamış olmalı galiba. Sizde bu bilgiyi herkesle paylaşabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

SİNİRLENDİM SİNİRLENDİM
0
SİNİRLENDİM
ÜZÜLDÜM ÜZÜLDÜM
0
ÜZÜLDÜM
SIKICI SIKICI
0
SIKICI
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
GÜZEL GÜZEL
0
GÜZEL
bilgivakti

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı