Yatak odanızı bu eşyalardan arındırın!

3 min


Alerjik astımın görülme nedenleri arasında en önemli faktörün ev tozu akarları olduğunun altını çizen Uzman Dr. Salih Eken, ev tozu akarlarının halı, yatak, yastık, yorgan, perdeler, kumaş kaplı mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunduğunu söyledi ve yatak odanızda hangi eşyaların bulunmaması gerektiğini anlattı.Yatak odanızı bu eşyalardan arındırın!

Dünyada 300 milyonu aşkın kişi alerjik astım hastalığıyla mücadele ediyor. Gelişiminde kalıtım rol oynasa da çevresel faktörler nedeniyle alerjik astımın şiddeti ve görülme sıklığı artabiliyor. 

Alerjik astımın görülme nedenleri arasında en önemli faktörün ev tozu akarları olduğunun altını çizen Uzman Dr. Salih Eken, ev tozu akarlarının halı, yatak, yastık, yorgan, perdeler, kumaş kaplı mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunduğunu hatırlatıyor.

Astımın gelişiminde genetik özellikler ve çevresel faktörlerin önemli olduğunun,  iç ve dış ortamdaki çevresel alerjenlerin de astımın şiddetini ve sıklığını artırdığının altını çizen Uzman Dr. Salih Eken, “Astım kalıtımın önemli rol oynadığı bir hastalıktır.

Ancak genetik yatkınlığı olan herkeste astım ortaya çıkmayabilir. Çocuklar günün büyük bir kısmını iç ortamlarda geçirdiği için iç ortamdaki hava kirliliğinden ve alerjenlerden daha çok etkilenir yani risk altındadır” 
diyor.

Alerjik astımın en sık rastlanan nedeni ev tozu akarları

Alerjik astımda en büyük risk faktörünü ev tozu akarları oluşturuyor. Diğer faktörler arasında hamam böceği, hayvan tüy ve epitelleri, mantar sporları, sigara dumanı maruziyeti, beslenme sayılabilir. 
Dr. Salih Eken, şöyle devam ediyor: “Bir erişkinin deri artığı 100 bin ev tozu akarını besler.

Akarları taşıyan partiküller kolayca yere çöker.

Bu canlılar solunum yoluyla vücuda girer ve hastalık belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Ev tozu akarları halı, yatak, yastık, yorgan, perdeler, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklarda bulunur.

Evdeki akar yoğunluğu coğrafik bölge, nem, ısı, dekorasyon malzemeleri, evdeki kişi sayısı gibi faktörlerle etkilenir.”

Yatak odanızda halı kullanmayın

Yatak odasının evdeki diğer odalara oranla en fazla akar barındıran yer olduğun söyleyen Eken, şöyle devam ediyor: “Günde ortalama sekiz saati yatak odasında zaman geçirdiğimiz için buradaki akarlarla mücadele önemlidir.

Yatak takımları için özel kumaş ve kılıflar kullanılabilir, yıkanabilir örtüler kullanılmalı ve sık yıkama yapılmalıdır. Giysiler daima kapalı dolaplarda bulunmalıdır. Halılar mümkünse kaldırılmalıdır, kilim tercih edilebilir.

İçi doldurulmuş oyuncaklar çocuk odalarından uzaklaştırılmalıdır. Kısaca yatak odaları toz tutan her türlü eşyadan arındırılmalıdır.”

Halı yıkama makineleri akar üremesine yol açabilir

Evdeki bütün odaların sulu sistem elektrikli süpürge ve ıslak bezlerle düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini hatırlatan Dr. Salih Eken, standart elektrikli süpürgelerin temizlik için uygun olmadığını ifade ederek şunları söylüyor:

“Bu süpürgelerden beklenen temizlikte amaç emilen tozların tekrar havaya karışmamasıdır. Ancak bilindiği üzere, standart özellikteki elektrikli süpürgeler, bezden veya kağıttan yapılmış toz torbalarına sahiptir.

Emiş sırasında kaba tozlarla süpürgeye giren hava, toz torbasının gözeneklerinden minik tozlarla birlikte yine havaya karışır. Bu kısır döngü sayesinde temizlik bir türlü sağlanamaz.

Halı yıkama makineleri akar üremesine yol açabilir

Mobilyaların üzeri sürekli tozlu, ortam sürekli hastalığa davetiye çıkaran niteliktedir.

Emiş gücü yüksek ve çektikleri tozu tekrar havaya karıştırmayan özel süpürme cihazları çok küçük tanecikleri de tutma özelliğine sahip olduğu için temizlik esnasında havaya karışan toz miktarı yok denecek kadar azdır.

Ayrıca vakumladığı havadaki alerjen parçacıklarının ortam havasına karışmasını önleyen, toz akarlarını suya gömen böylelikle tekrardan havaya karışmasını önleyen sulu sistem teknolojik cihazlar da tercih edilebilir.

Günümüzde bu en etkili yöntemlerden biridir. Halı yıkama makineleri halıda nem oranını arttırır, bu durum akar üremesine yol açtığı için önerilmemektedir.”

Halınızı üç saat güneşte bırakın

Ev tozu akarlarının her evde doğal olarak bulunan canlılar olduğunu hatırlatan Dr. Salih Eken, akarlara karşı alınabilecek önlemlerden birinin de sıcak iklimlerde halının üç saat süreyle güneşte bırakılması olduğunu anlatıyor:

“Ancak günümüzde apartman hayatında bu imkan neredeyse yok gibidir. Bu nedenle alınması gereken tedbir bataklığın yok edilmesidir.

Bataklık olarak kabul edebileceğimiz en önemli etken, halıların dibine gömülen ve her temizlik zamanı daha çok bastırılan ev kirleri, her türlü artık maddelerdir. Seperatörlü (ayırıştırıcılı) ve kirleri suya hapseden cihazlar-sulu sistem temizlik robotları- etken bir yöntem olabilir. 

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

SİNİRLENDİM SİNİRLENDİM
0
SİNİRLENDİM
ÜZÜLDÜM ÜZÜLDÜM
0
ÜZÜLDÜM
SIKICI SIKICI
0
SIKICI
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
GÜZEL GÜZEL
0
GÜZEL
Enes Taze

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı